Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Εκτέλεση batch file μέσα από Web Service

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò gabrielk43. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος gabrielk43 στις 07-12-2007, 11:03. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  06-12-2007, 15:41 38063

    Εκτέλεση batch file μέσα από Web Service

    Σε συνέχεια από προηγούμενο post μου http://www.dotnetzone.gr/cs/forums/thread/38046.aspx, αποφάσισα να δημιουργήσω ένα καινούριο thread για μια καινούρια απορία που μου δημιουργήθηκε. Καταρχήν είναι δυνατόν να εκτελεστεί ένα batch file μέσα από ένα web service? Αν ναι, και υποθέτω από τη μελέτη που έχω κάνει στο δίκτυο μέχρι τώρα πως μάλλον γίνεται,
    ποιο είναι το user context του process που δημιουργείται? Υπογραμμίζω πως χρησιμοποιώ την System.Diagnostics.Process class μέσα στο web service για να καλέσω to batch file.
    Διάβασα πως το process εκτελείται από τον ASP.NET user αλλά ενώ έχω ρυθμίσει τα permissions του folder που βρίσκεται το batch για αυτον τον user έτσι να μπορεί να εκτελεί, να διαβάζει και να γράφει, πάλι παίρνω exception το οποίο για λόγους πληρότητας είναι:

    System.ComponentModel.Win32Exception: Access is denied

    at System.Diagnostics.Process.StartWithShellExecuteEx (ProcessStartInfo startInfo)

    at System.Diagnostics.Process.Start()

    at MyService.MakeBatchFileAndRun(String xmlString) in

    c:\wwwroot\App_Code\TestWadjaMusicService.cs:line 46

    Υποθέτω πως το όλο θέμα έχει να κάνει με ρυθμίσεις αλλά δεν γνωρίζω ποιες και σε ποιο επίπεδο, filesystem ή IIS. Κάθε ιδέα σίγουρα βοηθάει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
  •  07-12-2007, 09:07 38083 σε απάντηση της 38063

    Απ: Εκτέλεση batch file μέσα από Web Service

    Σε τι λειτουργικό κάθεται το service? Αν πρόκειται για Windows Server 2003, οι ASP.NET εφαρμογές τρέχουν κάτω από το "NT AUTHORITY\Network Service" machine account.


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  07-12-2007, 11:03 38084 σε απάντηση της 38083

    Απ: Εκτέλεση batch file μέσα από Web Service

    Το service κάθεται πάνω σε Windows Server 2003. Ρύμισα τα permissions του Network Service account αλλά πάλι τίποτα. Το πρόβλημα μου μάλλον έχει να κάνει σχετικά με το ποιός user εκτελεί το process που ανοίγω μέσα από το web service. Είναι ο ίδιος που σχετίζεται με το application pool του service ή κάποιος άλλος;

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems